Biuro rachunkowe Grudziądz

Nie ma znaczenia, czy rozpoczynasz firmę, czy masz ją już wiele lat. Twoim problemem jest i będzie mnóstwo papierkowej roboty, dzięki której musisz się przedzierać co miesiąc, by spełnić obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUSu czy US, a następnie ujścić krajowi daninę w formie ubezpieczeń i taksu.

Nie zawsze musi tak przebiegać. Sprawna usługa księgowa ulży Ci w koszmarze biurokracji i nadmiernych obciążeniach podatkowych.

Kiedy w przeszłości planowałem założeniu biura, poszukiwałem księgową, pytałem przedsiębiorców o rodzaj działalności, którą miałem zamiar prowadzić, które podatki płacić. Nie miałem pojęcia, czy dużo powinienem zarobić, by wyjść na swoje. Wiedziałem już, że moja oferta jest dostatecznie dobra, aby rynek mnie zaakceptował, martwiłem się raczej o opłaty związane z uruchomieniem działalności. Szukałem kogoś, kto mnie wesprze. Rozmawiałem z grupą osób, które prowadziły biznes. Sporządziłem listę potencjalnych kancelarii rachunkowych, którzy mogliby poprowadzić moją firmę od strony papierkowej.
Pogrupowałem wykaz według kryteriów. Podstawowym była wysokość opłat i zakres usług:
– podatki online – kosztuje grosze, nie licz tam na dobre traktowanie przez księgowego, a jedynie przez komputer,
– tania księgowa, bez własnej działalności, polecona przez znajomą – coś tam wie, lecz dokumentów do skarbowego nie dostarcza,
– niedrogi księgowy – obsługuje kilku znajomych, podpowie, zaniesie dokumenty do urzędów,
– biuro rachunkowe z mnóstwem klientów, kilkoma pracownikami, gdzie rządzi ład, lecz nie można spodziewać się supportu w bardziej trudnych problemach.
tak więc od razu odrzuciłem obsługę online oraz wielkie biuro podatkowe, gdyż oczekiwałem niedrogiej obsługi księgowej, ale o miłej obsłudze. Dłuższy czas wahałem się nad księgowością typu “znajomą znajomej”, która w zasadzie była na etacie jako księgowa w jakiejś firmie, a wszystko co oferowała, to prowadzenie książki potrafię sam robić i ewentualne obliczanie zusu, jeśli będę miał zwolnienie lekarskie, co również nie jest trudne. Pobyt w urzędach to luksus przeznaczony dla mnie we własnej osobie. Niska opłata nie wygrała z wygodą i strachem przed biurokracją, dlatego finalnie rzuciłem tę możliwość.

Chciałem spotkać się z księgowymi z wyższej półki cenowej – tu miałem w spisie dwie oferty. Pierwsza możliwość to trzy poczciwe i starsze panie. Całkiem konkretne i dokładne. W zasadzie nie odkładały ołówka i kartki. Na każde moje pytanie związane z typem działalności czy podatkami, ołówek szedł w ruch i wyskakiwały na kartce cyferki. To mi się podobało. Zacząłem dopytywać o metody generowania obciążeń kosztowych w przedsiębiorstwie, zakupu auta na firmę czy akcesoriów związanych z działaniem firmy. W tym wypadku nie zawsze otrzymywałem klarowne informacje. Lokal na uruchomienie firmy należy odpowiednio zarejestrować do skarbowego i bulić za niego wielkie podatki, zarabiając minimalnie na kosztach – a co w wypadku problemów z wypłacalnością biznesu? Co z lokalem? Pojazd w leasing wogóle nie spodobał się tym księgowym. Elastyczna księgowość to był temat całkiem im obcy. Nieco nie zgadzały się na zanoszenie papierów do urzędów, ale w końcu skorygowały opłatę za świadczenia i wyraziły zgodę na to. No cóż! Chyba odwiedzę następne biuro podatkowe!

Z moim nowym księgowym spotkaliśmy się pierwszy raz w na mieście, nie daleko siedziby któregoś z firm, które obsługuje. Piękna aura i brak czasu spowodował, że to było najlepsze rozwiązanie. Długa rozmowa na świeżym powietrzu pokazała mi jedno: ten księgowy dokładnie wiedział, co mi potrzebne. Od razu wybił mi z głowy korzystanie z mojego mieszkania do celów działalności, podał mi wiele metod finansowania zakupu pojazdu firmowego. W pamięci wyliczył dla mnie pełne miesięczne koszty prowadzenia firmy i podał, jak dużo faktycznie będę opłacał ZUS i podatków. Zdradził mi też kilka spraw związanych z terminem kreatywnej księgowości. Na starcie zaoferował też pewne przedziały czasu, w których moja firma musi rozkręcić. Urzekł mnie elastycznym podejściem do moich spraw.

Po niedługim czasie nastał termin założenia działalności. Byłod dokładnie tak, jak mówił mi księgowy. Podpisaliśmy umowę, z której wynikało, że jego firma jest ubezpieczona i w razie problemów ubezpieczenie pokrywa koszty wynikające z błędów w fakturach. Nasza kooperacja była czystą przyjemnością. Moim zadaniem jest kolekcjonowanie dokumentów i co miesiąc zawiezienie do kancelarii rachunkowej. Całą korespondencję z ZUS lub urzędu skarbowego skanowałem i przekazywałem e-mailem do biura księgowego. Przez ten czas raz byłem w ZUS , i nie odzywałem się, a jedynie złożyłem podpis. Nie wiem , gdzie znajduje się US w mojej miejscowości. Ponad to – księgowy powiedział mi, abym wcześniej mówił mu, kiedy wysyłam poważne faktury VAT – razem decydujemy, kiedy je wystawić, aby zoptymalizować obciążenia związane z podatkami . Często zdarza się, że moje biuro rachunkowe dzwoni i zadaje pytanie, czy aby nie muszę nabyć następnego komputera czy drukarki, gdyż unikniemy w ten sposób wysokiego podatku. Dostaję też szereg innych wskazówek, które pozwalają na to, by nie płacić nadmiernych zobowiązań do skarbowego, a zarazem nie naginać przepisów prawa. Na przykład – księgowy zakwestionował część moich zakupów – “ubrania do pracy”, które chciałem wrzucić w koszty: “Masz w 100% czystą dokumentację Twojej firmy, skarbowy w razie kontroli przyczepi się do marynarki za kilkastówek, po co nam to?”. Takie porady kreatywnego księgowego wiele razy zapobiegały kłopotom.

Szmat czasu współpracy zaowocowało bliższą znajomością z księgowym. Podobne zainteresowania pozwalają nam rozmawiać nie tylko o papierkach i skarbowym. Zdarza się, mogę czasem pomóc księgowemu. Z czystym sumieniem chcę zarekomendować taką współpracę i podobne kancelarie podatkowe. Dobre podejście do petenta, a nie tylko sucha biurokracja oraz duża wiedza praktyczna z zakresu prawa podatkowego to trzon wzorcowej księgowości. Nieważne, czy jesteś w mieście Radom, czy Grudziądz, szukając księgowej albo biuro podatkowe Grudziądz, obowiązkowo miejcie na to baczenie!