Diety odchudzające

Być na diecie – któż z nas tego nie poznał? Większość z odchudzających sięogranicza wartość kalorii, a to nie jedyna droga postępowania”.
Dieta niskowęglowodanowakojarzy się najczęściej z dietą optymalną. Jest mnóstwo diet zakładających na ograniczeniu ilości węglowodanów w posiłkach.
Można wyszczególnić tu m.in. dietę dra Atkinsa, dietę Dukana, cykliczną dietę ketogeniczną, dietę South Beach i wiele innych.
Nie ma powszechnie głoszonej definicji diety slow carb.
Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Rodzinnych definiuje slow carb jako dietę, w której spożycie węglowodanów nie przekracza 60g dziennie.

W 2008 roku grupa badaczy specjalizujących się w badaniach diet niskowęglowodanowych zaproponowała poniższy podział:

1. Niskowęglowodanowa dieta ketogeniczna (LCKD, low-carb ketogenic diet): poniżej 50g węglowodanów dziennie, węglowodany to mniej niż 10% całkowitych przyjmowanych kalorii
2. Dieta niskowęglowodanowa (LCD, low-carb diet): 50-130g węglowodanów, 10-26% kalorii
3. Dieta średniowęglowodanowa (MCD, moderate-carb diet): 130-225g węglowodanów, 26-45% kalorii

Fundamentem naukowym, na którym opiera się dieta niskowęglowodanowa jest kwestia dotycząca wpływu zjadania węglowodanów na stężenie glukozy we krwi oraz związaną z tym produkcją hormonów przez człowieka.
Najczęściej dania w cywilizacji zachodniej są bogate w węglowodany, dlatego praktycznie każdy posiłek wiąże się z produkcją insuliny i zbyt małym glukagonu – antagonisty. Dla przeciwieństwa, celem diety niskowęglowodanowej jest minimalizacja wydzielania insuliny na korzyść glukagonu, który stymuluje lipolizę i glukoneogenezę – spalanie energii pobieranej z tkanki tłuszczowej.
Przepisy low carb można obejrzećtutaj.