Sztuka i Ekologia w Katowicach

W czasach rozbuchanej konsumpcji i priorytetu posiadania, a przy tym mód i kierunków rozwoju zmieniających się, jak w kalejdoskopie, żyjemy trochę jak na wielkim wysypisku śmieci. Rzeczy, które używamy, mają ograniczony czas życia, są tak łatwo i bez zastanowienia wymieniane przez nowe.
Chcemy tę refleksję nad przedmiotami, którymi się otaczamy, przywrócić, a może tylko uczynić bardziej znaną. Bo kiedy się dokładnie przypatrzeć, daje się zauważyć, że coraz więcej “nowych wcieleń” rzeczy wokół nas. I że od jakiegoś czasu rozwija się nowa ekologiczna świadomość. To dbałość o otoczenie, w którym żyjemy, to antykonsumpcyjny styl życia, to wreszcie tęsknota za oryginalnością i niebanalnością. A przecież każda rzecz przetworzona w świetle upcyklingu jest taka właśnie – unikatowa i niepowtarzalna, a przy tym bardzo “eko”,  bardzo “designerska” i na pewno bardziej cenna, niż wcześniej.
Nie interesuje nas to, żeby upcykling oglądać tylko na wystawach sztuki, choć jest bez wątpienia dziełem głównie artystów i ciekawym kierunkiem w sztuce współczesnej. Chodzi nam o to, żeby zainspirować do życia zgodnie z tą ideą na co dzień. Jednego dnia przesuzkujemy na internetowych aukcjach czy w galeriach rzeczy, którym ktoś z polotem nadał nowy sens, a drugiego sami możemy być artystami, upycklingowego bakcyla, a przy tym pomóc zaśmieconej planecie trochę odetchnąć.
I przede wszystkim uwierzyć, że rzeczy mają duszę. To jest sztuka w Katowicach
Przez dwa tygodnie maja w Katowicach będzie można zobaczyć twórczość, której nieobca jest troska o środowisko naturalne i dla której materiałem może być wszystko. Wystarczy tylko poszukać kreatywnych sposobów na wykorzystanie odpadów – do czego przede wszystkim chcemy zachęcić zarówno artystów, jak i odbiorców.
 Od 7-20 maja w Rondzie Sztuki będzie miała miejsce wystawa, na której zaprezentujemy prace artystów tworzących zgodnie z ideą upcyklingu. Będzie to główne wydarzenie 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL, ale nie jedyne.
Kinomanów zapraszamy na projekcje filmów o tematyce ekologicznej.
Wszyscy zainteresowani będą mieć szansę na udział w bezpłatnych warsztatach, podczas których twórcy podzielą się swoimi doświadczeniami i pokażą, w jaki sposób nadawać rzeczom drugie życie. 
Mamy nadzieję, że Salon ART.UPCYKLING.PL znajdzie swoje stałe miejsce
w festiwalowej przestrzeni naszego regionu.
Więcej informacji znajduje się na stronie art.upcykling.pl.