Wszystko co należy wiedzieć przed nabyciem prawidłowego fotelika samochodowego dla dziecka.

Na pewno dla Ciebie jest najważniejsze to, aby Twa mała kruszynka była szczęśliwa i bezpieczna. Chcesz zapewnić swojemu dziecku właściwe warunki, ażeby mogło cieszyć się dorastaniem w sprzyjających rozwojowi realiach. Wyjątkową uwagę zwracasz na to, aby nie stała mu się żadna krzywda. Z tej przyczyny winnaś skupić uwagę na bezpieczeństwo Twego dla dziecka w trakcie jazdy samochodem. Już dla noworodka, po którego jedziesz do szpitala winieneś być wyposażonym kupiony właściwy fotelik samochodowy. Poniżej prezentujemy najkorzystniejsze zagadnienia związane z fotelikami samochodowymi między innymi porady odnoszące się wyboru fotelika dla dzieci w różnym wieku.

Certyfikaty fotelików dla dzieci

Wybierając fotelik do samochodu dla swego dziecka, niezależne od tego czy jest to noworodek czy starsze dziecko jesteś zobligowany skupić uwagę, czy wybrany przez Ciebie wzór posiada certyfikaty bezpieczeństwa.

• ISOFIX
ISOFIX jest uniwersalnym standardem, który obowiązuje wszystkich producentów samochodowych fotelików dla dzieci oraz producentów samochodów. Jest to zaczep, który posiada znormalizowane punkty mocowania do stabilnego zamontowania fotelika w samochodzie. Pozwala to ograniczyć błędy popełniane przy montażu. Takie rozwiązanie pozwala na optymalizacje ochronnego działania fotelika.

• Homologacja wg ECE R 44-03, ECE R44-04
Jest to Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa, który oznacza, że fotelik jest wyprodukowany zgodnie z wymaganiami obowiązującymi w krajach europejskich. Niemniej jednak wybierając fotelik samochodowy dla swojego dziecka musisz pamiętać o tym, iż homologacja ECE R44-03 i ECE R44-04 nie jest głównym wyznacznikiem tego, że fotelik zagwarantuje bezpieczeństwo Twojemu dziecku w trakcie jazdy. Przy wyborze musisz zwrócić uwagę na szereg innych cech fotelików, tak aby maluch czuł się bezpiecznie w czasie jazdy. Wszystkie te właściwości zostaną opisane poniżej przy konkretnych modelach fotelików. Najlepiej też, byś sprawdził, który wynik miał konkretny model fotelika w crushtestach, które wykonują niezależne organizacje konsumenckie. Jednak nim przejdziemy do opisywania konkretnych typów fotelików pragnęlibyśmy Ci wyjaśnić, w jakim celu homologacja nie jest zawsze gwarancją bezpieczeństwa. Homologacja dopuszcza foteliki do użytku, ażeby ją otrzymać musza one spełnić stawiane przez kodeks minimalne wymogi, nienadążające za wymogami bezpieczeństwa. Wskutek tego podkreślimy to po raz drugi najlepiej przetestować wszystkie inne informacje dotyczące fotelika, najlepiej sporządzone przez niezależną organizację konsumencką.

Co mówią przepisy o jeździe w fotelikach dla dzieci?

Na terytorium polski przepisy odnoszące się do wożenia dzieci w fotelikach reguluje Kodeks Ruchu Drogowego. Określa on wiek i wzrost dziecka, które musi być w foteliku podczas podróżowania samochodem na odpowiednio 12 lat i wzroście do 150 cm. Nie odnosi się to przewozu dzieci w taksówkach oraz w pojazdach pogotowia ratunkowego jak również samochodach policyjnych. Przepisami prawa określone jest również to, że nie wolno przewozić na przednim siedzeniu dziecka w foteliku umieszczonym tyłem do kierunku jazdy, jeżeli istnieje przy miejscu dla pasażera czynna poduszka powietrzna. Przepisy regulują też zakaż wożenia dziecka, które nie ukończyło jeszcze 12 roku życia na przednim siedzeniu bez należytego zabezpieczenia w postaci fotelika czy też podstawki podwyższającej. Jeśliby ktoś zechce przewieźć swoje dziecko bez fotelika zostanie ukarany mandatem w wysokości 150 złotych oraz dostanie 3 punkty karne. Niemniej jednak mało kto podejmie ryzyko jechania z dzieckiem bez odpowiedniego zabezpieczenia, bowiem takie decyzje mogą doprowadzić do tragicznych skutków.

Jeśli chodzi o pozostałe kraje Unii Europejskiej to obowiązują w nich podobne przepisy. Różnica tkwi zaledwie w szczegółach takich jak wiek dziecka, które może być przewożone na przednim siedzeniu. Dla przykładu we Francji istnieje absolutny zakaz przewożenia na przednim siedzeniu dzieci do 10 roku życia. Wyjątek stanowią niemowlęta przewożone w fotelikach ustawianych tyłem do kierunku jazdy, z tym iż jak to uprzednio zostało przedstawione powinna być wyłączona poduszka powietrzna przy siedzeniu przeznaczonym dla pasażera.

Rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci

• Fotelik dla dziecka odwrócony przodem do kierunku jazdy (dla dzieci od ok. dwóch – 4 lat)

Użytkowanie z takiego fotelika należy rozpocząć jak najpóźniej. Wbrew pozorom trafnym momentem wcale nie jest ten, w którym dziecko już samodzielnie siedzi, gdyż w dalszym ciągu jego główka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Profesjonaliści zalecają, ażeby fotelik zmienić na taki montowany przodem dopiero ok. drugiego roku życia malucha. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się taki fotelik? Przede wszystkim należy sprawdzić jego wyniki w niezależnych crushtestach, pozwoli to ocenić, czy faktycznie jest bezpieczny dla Twojego dziecka. Musi on mieć specjalne wzmocnienia boków, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, być zrobiony z materiału absorbującego uderzenia oraz być montowany w ten sposób, by można było go łatwo wyjąć z samochodu. Oprócz tych najważniejszych rzeczy dobrze byłoby, gdyby można było można dopasowywać jego położenie, np. podczas gdy dziecko zaśnie podczas jazdy, żeby można było ustawić go w pozycji półleżącej. Dobrze też, jeśli wyposażony jest w regulowany zagłówek. Wszystkie te cechy łączy w sobie fotelik BeSafe iZi Comfort X3, który równocześnie bardzo ładnie się prezentuje i jest dostępny w kilku kolorach.

• Fotelik podwyższający (dla starszych dzieci w wieku od czterech do 12 lat)


Foteliki podwyższające przeznaczone są dla starszych dzieci w wieku od 4 do 6/12 lat w zależności od modelu fotelika. Przy zakupie takiego fotelika po pierwsze musisz kierować się tym, ażeby miał on jak najlepszą ochronę boczną i dodatkowo dobre zabezpieczenie dziecka w postaci pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa. Dodatkowymi atutami mogą być regulacja pozycji zagłówka oraz możliwość ustawienia pozycji do spania, gdy dziecko zaśnie w czasie jazdy samochodem. Fotelik podwyższający powinien być nietrudny w montażu. Z tej grupy fotelików podwyższających oferujemy Ci, abyś zastanowił się nad wyborem fotelika firmy BeSafe iZi UP X3. Jego dodatkową zaletą oprócz wszystkich przedłożonych, na jakie musisz skupić uwagę przy kupowaniu fotelika jest to, że jest to w dzisiejszych czasach najwyższy dostępny fotelik na rynku, tak więc jeśli go zakupisz posłuży on Tobie i Twojemu dziecku przez długi czas.

• Fotelik dla niemowląt odwrócony tyłem do kierunku jazdy (dla dzieci od czasu urodzenia do mniej więcej 15 miesiąca życia)

Dla tak małych dzieci obowiązkowo musisz wybrać fotelik, który montuje się tyłem do kierunku jazdy. Jest to konieczne mając na uwadze to, iż noworodki mają delikatne kręgosłupy, ich główki są nieproporcjonalnie duże wobec reszty ciała, nie umieją tak jak dorośli przeciwstawiać się oddziałującym na nie obciążeniom. Gdybyś wsadził takiego maluszka do fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy gwałtowne szarpnięcie wyrzuciłoby jego główkę do przodu, co spowodowałoby nieodwracalne uszkodzenia jego delikatnego ciałka. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy działają jak skorupa ochronna, która absorbuje oddziałujące na fotelik siły. Podczas testów udowodniono, że w takim foteliku obciążenie szyi i głowy jest o pięć razy niższe niż w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy. W ten sposób dzieci powinny być przewożone jak najdłużej, ponieważ umożliwia im to odpowiednie warunki bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem. Dla przykładu jeden spośród producentów fotelików samochodowych dla dzieci firma BeSafe rekomenduje przewożenie dzieci w ten sposób nawet do 4 roku życia.

Czyli na co powinno się zwrócić uwagę kupując fotelik dla noworodka? Nade wszystko powinien on być w miarę lekki, a równocześnie wytrzymały, posiadać trzypunktowe mocowanie. Swobodnie się montować, tak aby w każdej chwili można było szybko i bezproblemowo wyjąć dziecko z auta. Dobrze jest też, kiedy fotelik taki można zamontować na stelażu posiadanego przez siebie wózka czy też położyć w domu na podłodze, gdy dziecko zaśnie w samochodzie. Musi posiadać ergonomiczny kształt, tak by dziecku było komfortowo podczas jazdy, która, gdy dziecko jest bardzo małe nie powinna trwać zbyt długo. Co najważniejsze powinien być wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Doskonałym przykładem takiego jest fotelik samochodowy iZi Go firmy BeSafe, który zdobył niemało odznaczeń w niezależnych testach, między innymi Stiftung Warentest (ADAC) w listopadzie 2011 oraz Swiss Touring Club (TSC). Otrzymał też wyróżnienie „Highly Recommednded/Best Buy” – „Wysoce rekomendowany/Najlepszy zakup”. Oprócz wysokich ocen w testach zderzeniowych , świadczących o jego bezpieczeństwie, posiada on wiele usprawnień dla rodziców i dla dzieci. Ma wygodny ergonomiczny kształt dla Twojego dziecka, można go bez problemu zainstalować na stelażu wózka. Jest nieskomplikowany w montażu. Wyposażony jest w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo zamontować można w każdej chwili dołączoną do niego osłonę przeciwsłoneczną, która ochroni oczka Twego maluszka przed rażącym światłem słonecznym. Ma on też wygodną regulowaną rączkę, dzięki której bez problemu przeniesiesz fotelik wraz z maluchem w dowolne miejsce. Taki fotelik należy wymienić na nowy, dopiero wówczas, gdy dziecko osiągnie maksymalną wagę, która wyznacza obciążenie fotelika, albo kiedy czubek główki wystaje poza górną krawędź fotelika.

• Podstawka podwyższająca


Podstawki podwyższające do idealne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego dziecka, jeśli skończyło ono już sześć lat i nie chce już jeździć w foteliku, skoro przecież jest już „takie dorosłe”, ale nie osiągnęło jeszcze wymaganego wzrostu 150 cm, aby nie podróżować bez fotelika. Podstawkę podwyższającą zdołasz także zakupić osobno.

Niektórzy eksperci rekomendują aby używać podstawek podwyższających nawet do 17 roku życia. Często, kiedy kupujesz fotelik z przedziału 4-6 lat można odłączyć z niego siedzisko, które wtenczas będzie stanowiło takową właśnie podstawkę.

Parę pożytecznych uwag na koniec

Wybór dobrego fotelika samochodowego to dla przeciętnego rodzica zagmatwana decyzja. W jej podjęciu wspomogą Ci rady umieszczane przez producentów przy opisach poszczególnych modeli fotelików. Obecnie istnieje też coraz więcej programów – kampanii społecznych które mają na celu rozpropagowanie jeżdżenia w fotelikach jak i również zapinania pasów w trakcie jazdy. Jednym z takich programów jest Klub Pancernika. Jest on o tyle ciekawy, że na stronie internetowej programu możesz odnaleźć rozmaite nowinki i rady. Na przykład w jaki sposób zachęcić buntującego się malucha do jazdy w foteliku. Odkryjesz w tym miejscu również wszelkie zalecenia i pomoc w wyborze odpowiedniego fotelika oraz znakomite pomysły na gry i zabawy w czasie długiej podróży – co gwarantuje bezpieczny fotelik dla dziecka.

Musisz również pamiętać, że istnieją przeróżne zalecenia co do przewożenia dzieci w fotelikach, niemniej jednak najważniejsze są te, które ujęte są również w przepisach prawnych i jeśli się do nich dostosujesz Twoje dziecko będzie mogło bez ryzyka podróżować wespół z Tobą w samochodzie.