Dieta low carb

Dieta wiąże się najczęściej z dietą optymalną. Istnieje szereg diet zakładających na ograniczeniu ilości węglowodanów w posiłkach.
Można wyszczególnić tu m.in. dietę Atkinsa, dietę białkową, cykliczną dietę ketogeniczną, dietę South Beach i mnóstwo innych. Dieta Atkinsa składa się z IV faz: fazy wprowadzającej, kontynuacji utraty wagi, fazy przygotowawczej, diety na całe życie.
Nie istniej powszechnie głoszonej definicji diety low carb.
Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Rodzinnych definiuje low carb jako dietę, w której spożycie węglowodanów nie przekracza 60g na dzień.

W 2008 roku grupa badaczy specjalizujących się w badaniach diet niskowęglowodanowych przedstawiła poniższy podział:

1. Niskowęglowodanowa dieta ketogeniczna (LCKD, low-carb ketogenic diet): poniżej 50g węglowodanów dziennie, węglowodany to mniej niż 10% całkowitych przyjmowanych kalorii
2. Dieta niskowęglowodanowa (LCD, low-carb diet): 50-130g węglowodanów, 10-26% kalorii
3. Dieta średniowęglowodanowa (MCD, moderate-carb diet): 130-225g węglowodanów, 26-45% kalorii

Konsensusem naukowym, na którym opiera się dieta niskowęglowodanowa jest kwestia dotycząca wpływu przyjmowania węglowodanów na stężenie glukozy we krwi oraz związaną z tym produkcją hormonów przez organizm.
Typowe dania w cywilizacji zachodniej są bogate w węglowodany, dlatego praktycznie każdy posiłek wiąże się z produkcją insuliny i niekorzystnym glukagonu – hormonu przeciwnego. Dla kontrastu, celem diety niskowęglowodanowej jest minimalizacja wydzielania insuliny na korzyść glukagonu, który stymuluje lipolizę i glukoneogenezę – spalanie energii pobieranej z tkanki tłuszczowej.