Nasiona konopi

Jest kilka rodzajów nasion konopi. Nasiona marihuany możemy podzielić na kilka sposobów. Jednym z najbardziej istotnych jest rozróżnienie na nasionka zwykłe (regular) i feminizowane. Zwykłe pestki to takie, z których wyrosną zarówno rośliny żeńskie, jak i męskie, statystycznie po 50%, chociaż niektóre źródła piszą, że zazwyczaj pojawia się więcej żeńskich. Jest to o tyle ważne, że marihuanę uzyskuje się z osobników żeńskich.

Z nasionek feminizowanych wyrośnie większość osobników żeńskich. Seedbanki zwykle podają że jest to 99%, to znaczy że tylko czasami może zdarzyć osobnik męski. ziarenka feminizowane są droższe od zwykłych, także przez to, że ich wyprodukowanie wymaga specjalnych środków i jest trudne w warunkach domowych.

Dla ludzi zainteresowanych wyłącznie zbiorami ziarna feminizowane mają tą przewagę, że nie trzeba pilnować krzaków podczas kwitnienia tak żeby wyeliminować męskie osobniki. Pozwalają też uniknąć nakładu pracy w męskie rośliny, z których nie ma korzyści. Z drugiej strony brak roślin męskich oznacza, że rośliny żeńskie nie zostaną zapylone, co znaczy że marihuana będzie dużo lepsza, ale nie będzie nasionek. Dlatego osoby chcących uzyskać ziarenka z własnych roślin powinne zdecydować się na nasiona zwykłe.

Oprócz rozróżnienia na nasiona marihuany zwykłe i feminizowane można wyróżnić nasiona odmian kwitnących automatycznie. W normalnych warunkach konopie zakwitają, kiedy dzień staje się wystarczająco krótki, to jest na przełomie lipca i sierpnia.

Ostatnio stały się popularne odmiany kwitnące automatycznie niezależnie od długości dnia. Przez to cały proces jest dużo szybszy i po trzech miesiącach można już zbierać plony. Wada tego rozwiązania jest taka, że rośliny będą małe, a więc plony również będą niewielkie w porównaniu z klasycznymi odmianami. Z drugiej strony, takie rośliny mniej rzucają się w oczy.

Oprócz tego wiele cenionych odmian, takich jak np. Northern Lights, nie nadaje się do uprawy na dworze przez wzgląd na to, że ich kwitnienie trwa za długo i kończy się w listopadzie czy w grudniu, gdy w naszych warunkach panuje już zima. Krzyżowanie takich pożądanych odmian z odmianami kwitnącymi automatycznie daje szansę na uprawę na dworze jako automaty.