Proces obsługi w firmach transportowych – kluczowe sprawy.

Niezależnie od branży, w każdej niemal firmie do płynnego prowadzenia działalności potrzebne jest przestrzeganie pewnych określonych zasad.
Nawet jeśli głównym punktem działalności jest transport regionalny, nie wolno zapominać o obowiązku przestrzegania kilku najistotniejszych rangą zasad.

Obsługa firmy transportowej nie jest w tej kwestii absolutnie żadnym wyjątkiem. Dla przykładu, czas pracy kierowców musi być zweryfikowany niemal co do minuty; rozliczanie czasu pracy kierowców jest absolutnym obowiązkiem właściciela firmy wobec przyjętego w Polsce prawa transportowego.
Tak samo ważne z perspektywy firmy są odpowiednio wysokie tachoskan, których zapewnienie jest absolutnie obowiązkowe dla zarządcy firmy. Szczególnie ci z kierowców, którzy skazani są na długie postoje muszą mieć odpowiedniej wysokości zaplecze gotówkowe na posiłki i inne podstawowe produkty.

Dzięki niezwykle dokładnemu mechanicznemu rozwiązaniu, którym jest tachoscan, możliwe jest naprawdę bardzo dokładne rozliczanie czasu pracy wszystkich kierowców.

Według powszechnej opinii, ewidencja czasu pracy kierowcy, to niesamowicie prosta sprawa.

Wcale tak nie jest, znane są częste przypadki łamania przepisów, dla skrócenia czasu dostawy towaru.
Urządzenia sumujące czas jazdy są proste w obsłudze, nie mniej profesjonalne firmy organizują szkolenia dla kierowców z dziedziny płynnej obsługi tychże.

Ten krok pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy oraz transportowanego ładunku.