Przyszłość tkwi w diodach

Żywotność obecnych żarówek LED sięga 50.000 godzin.To jest 6 lat nieustannej pracy, lub 12 lat z 50% operacji. Przewyższająca żywotność żarówki diodowych to wyraźny kontrast do normalnego życia przeciętnej żarówki żarnikowej, której żywotność średnio wynosi 5000 godz.Jeżeli oświetlenie ma być założone w miejscu raczej niedostępnym,dobrze jest zastosować właśnie tam oświetlenie Led-owe.Wyeliminuje to trud związany z późniejszą jego wymianą,gdyż nie będzie to tak częste jak przy powszechnej żarówce.Oświetlenie ledowe – technologia została opracowana w ciągu ostatnich dwóch dekad, a my teraz zaczynamy dostrzegać praktyczne owoce z tej pracy.W przyszłości oświetlenie LED będzie używane do zastąpienia praktycznie każdego rodzaju oświetlenia, żarówki i lampy, które są aktualnie w użyciu.

Nie ma porównania między kosztem światła diodowego a zwykłych opcji żarnikowych.Realny koszt żarówki to koszt żarówek zamiennych i koszty pracy,czas potrzebny do ich zastąpienia. Czynniki te stanowią kluczową rolę, zwłaszcza tam, gdzie istnieje duża ilość zamontowanych żarówek. Dla biurowców i wieżowców, koszty utrzymania są bardzo duże. Te problemy mogą być wyeliminowane stosując technologię LED.

Główną zaletą oświetlenia LED jest zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej. Gdy żarówki diodowe są dobrze zaprojektowane,zbliży to ich wydajność do 80%, co oznacza 80% energii elektrycznej przekształca się w energię świetlną. Pozostałe 20% jest wytracana w postaci ciepła. Możemy porównać to z żarówkami, które działają na poziomie mniej więcej 20% efektywności (80% energii jest zbywana w formie ciepła).

Realne koszta, jeżeli 100W tradycyjna żarówka jest w użyciu przez 1 rok, licząc średni koszt 55gr/kWh, to w przybliżeniu 475 złotych zostanie przeznaczone na koszty energii elektrycznej. Z tych 475 zł. koszt 380 zł. zostanie wykorzystane do ogrzania pomieszczenia.
Jeśli został wykorzystany system diodowy w 80% sprawny, koszt energii elektrycznej wyniesie około 50 zł. za 1 rok – nie oznaczałoby koszt 425 zł oszczędności na energii w przeciągu roku.Prawdziwe oszczędności kosztów będą wyższe, gdyż większość tradycyjnych żarówek wypala się w ciągu tego czasu I wymagają wymian.Natomiast żarówkę LED-ową można używać przez parę lat bez potrzeby jej zmiany.

Głównym ograniczeniem do wdrożenia oświetlenia LED jako standard jest obecny wysoki koszt samych urządzeń diodowych. Chociaż koszty w sklepach oferujących żarówki LEDOWE
z każdym dniem idą w dół, żarówki
diodowe są nadal stosunkowo drogie.Jednym z polecanych sklepów posiadających pokaźny asortyment w konkurencyjnych cenach jest sklep internetowy ,który znajdziemy pod adresem: www.lumen.sklepna5.pl.
Średnio jedna żarówka LED, zastępująca 40W, kosztuje około od 15 do 30 zł.(dane na 09/2012). Chociaż diody LED są drogie, koszty amortyzują się w
momencie ich użytkowania-(oszczędności energii).

Najlepsze wartości pochodzą ze środowisk komercyjnych, gdzie koszty utrzymania i eksploatacji są stosunkowo drogie.Tak np. Sygnalizacja świetlna znaków drogowych zewnętrznych,zostały zmienione na diody LED w wielu miastach.LED reflektory samochodowe są stosowane w luksusowych autach wysokiej klasy gdzie dojście do lamp wymaga specjalistycznych przyrządów

Bardzo byłoby interesujące zobaczyć, jakie zmiany przyniesie zastosowanie żarówek diodowych wszędzie gdzie w obecnej chwili były stosowane powszechne źródła światła.
Nie należy długo myśleć i daleko sięgać wzrokiem chociażby patrząc pod aspektem ochrony środowiska. A co za tym idzie?Chyba każdy z nas zna na to odpowiedź.