Współczesne Zapakowania kosmetyczne

Najnowsze tworzywa sztuczne i techniki produkcji powinny zapewniać bardziej tanie opakowania do artykułów szykownych na rynku kosmetyczno-perfumeryjnym – perswaduje Tomasz Gołota z firmy JSS.

Zapakowania sprawują niezmiernie znaczącą istotę w branży kosmetyków i środków higieny indywidualnej. W przypadku wszelkiego artykułu ważny jest adekwatny wyobrażenie i umiejętność do promowania się na zatłoczonym rynku. Ogromne znaczenie ma tu właśnie opakowanie.

By zwrócić na siebie atencję w tej daleko konkurencyjnej branży, projekt opakowania musi wywoływać natychmiastową reakcję emocjonalną – pragnienie, by dany rzecz dysponować i wziąć do ręki. Następnie zdjęte z półki opakowanie musi nadal podtrzymywać te odczucia, kontynuując swój wizerunek wysokiej jakości i funkcjonalności i prezentując go ciągle przez cały okres korzystania z produktu.

Projektując zapakowania dla branży kosmetyczno-perfumeryjnej, należy naturalnie wziąć pod uwagę jeszcze jakiś czynnik – koszt. Nawet produkty z najwyższej półki podlegają teraz tej samej ostrej konkurencji co marki masowej produkcji. Wystarczy tylko spojrzeć na to, co dzieje się na rynku opakowań do kosmetyków i perfum, aby zobaczyć efekty tego oszczędnego nastawienia. Wyższe koszty towarów i produkcji oraz przede wszystkim ciągota klientów do sprowadzania zapakowań z regionów o niższych kosztach pracy prowadzi do tego, że wielu dostawców opakowań na półkuli zachodniej ogranicza działalność, zamyka lub przenosi fabryki albo całkowicie znika z rynku.

Niezaprzeczalnym faktem ostaje jednak to, że na rynku, gdzie wizerunek jest wszystkim, właściciele marki nie mogą dopuścić sobie na łatwe oszczędności w produkcji opakowań. Dzieje się tak ponieważ wyprzedawanym przez nich towarem jest właśnie przepych.

Kierunek do zaopatrywania się w krajach o niskich kosztach obecnie już zwalnia, ponieważ poniektórzy z tanich dostawców nie są w stanie zagwarantować produktów i obsługi wysokiej próby wymaganej przez większość marek, natomiast ich koszty rosną z powodu wysokiej inflacji w regionie oraz podatków od działalności handlowej nałożonych w niektórych krajach zachodnich. Zarazem przewidujący producenci zachodni wiecznie doskonalą swoją propozycję pod względem innowacji, obsługi i jakości, udoskonalając także i dalej automatyzując procesy wytwórcze, aby zagwarantować sobie bardziej konkurencyjną pozycję.

W przypadku tworzyw sztucznych popyt na wysokiej klasy opakowania wytwarzane w ekonomiczny sposób wciąż otwiera nowe możliwości. Przyzwoicie znaną zaletą tych materiałów jest zapewniana przez nie swoboda projektowania, umożliwiająca tworzenie wielu oryginalnych, przyciągających wzrok opakowań, które maksymalnie wyróżniają produkty na półce i przemawiają do konsumentów. Szeroki wybór dostępnych polimerów pozwala spełnić wiele różnych wymagań dotyczących produktów i specyfikacji projektowych. Przykładem może być butelki do lakierów do paznokci wykonana z tworzywa sztucznego co do tej pory kilka lat temu było nie do przyjęcia przez większość niewiast.

Dostępność towarów kolorowych, zabarwionych lub bezbarwnych, licznych opcji zdobniczych oraz specjalnych efektów i wykończeń umożliwia tworzenie opakowań, które kreują i prezentują indywidualną tożsamość pożądaną przez wszystkie marki w branży kosmetyków i środków higieny osobistej. Co ważniejsze, ciągły postęp technologiczny wprowadza tworzywa sztuczne w coraz większym stopniu na rynek towarów luksusowych.

Jednym z przykładów takich osiągnięć jest Surlyn – materiał, który łączy doskonałą transparencja z grubością zwykle możliwą tylko w przypadku szkła. Dzięki jego uniwersalności z Surlynu można tworzyć różne kształty (od prostych i surowych po ozdobne i wyszukane), różne wielkości (od niewielkich po bardzo duże), efekty specjalne i wykończenia.

Jego przejrzystość umożliwia uzyskanie głębi, którą trudno byłoby odtworzyć innymi procedurami. Surlyn może być także używany w połączeniu z takimi technologiami jak powlekanie galwanizowanych części, co umożliwia niedrogo tworzyć atrakcyjne wykończenia.

Przedsiębiorstwo JS wykorzystuje Surlyn w rozmaitych opakowaniach projektowanych na pojedyncze zamówienie, np. w nowym zamknięciu wykorzystującym konstrukcję z trzech materiałów – Surlynu, ABS i polipropylenu – nakładaną na powłokę galwaniczną. Tego rodzaju procedura otwiera możliwości ekonomicznego projektowania i wytwarzania opakowań bardzo wysokiej jakości do różnych zastosowań w branży kosmetycznej i perfumeryjnej, np. zamknięć do drogich perfum lub środków higieny osobistej albo opakowań do kosmetyków kolorowych.

Równie słoiczki do kremów, fabrykowane w zakładach grupy RPC są kolejnym przykładem zastosowania, w którym zaawansowane techniki produkcji pozwalają tworzywom sztucznym wchodzić na obszar, gdzie panowało dawniej tylko szkło. Technologia dwuwarstwowa zapewnia końcowe opakowanie o grubości, spełniającej wymagania wizerunku wysokiej jakości dla tego typu produktów. Oprócz tego tworzywa sztuczne oferują elastyczność potrzebną do tworzenia projektów na specjalne zamówienie.

Następną cenną właściwością udanego opakowania jest funkcjonalność. Przemyślane technologie dozowania, takie jak system “airless”, który umożliwia kontrolowane oraz higieniczne wydzielanie wszelkiego rodzaju płynów, kremów i żelów, mogą przyczynić się do powstawania opakowań o wysokim stanie wygody używania, co poręcza wielokrotną sprzedaż. Każdy z tych trzech przykładów pokazuje na swój sposób, jak nawet na współczesnym trudnym rynku opakowania do kosmetyków i perfum mogą za pomocą tworzywom sztucznym wciąż robić duże wrażenie, a co więcej wolno to dostać niewielkim kosztem.