Jak odpowiednio składować opony samochodowe.

Jeżeli decydujemy się na przechowanie opon we własnym zakresie, przygotujmy właściwie miejsce, w którym je złożymy. Na początku powinno się starannie umyć opony. W trakcie mycia zweryfikujmy ich stan oraz głębokość bieżnika. Nie powinien być mniejszy niż 4 mm. O ile zauważymy, że guma jest popękana, poprzecinana lub ma wybrzuszenia wymieńmy ogumienie na nowe. Po wyczyszczeniu opon, pieczołowicie je wysuszmy oraz zakonserwujmy. W sklepach znajdziemy mnóstwo środków, które mogą okazać się użyteczne. Tego typu artykuły używajmy na bocznej części opony, hamują one proces starzenia się opony. Używanie jakichkolwiek preparatów na powierzchni bieżnika może być niebezpieczne i grozić wypadkiem! Jeżeli chodzi o miejsce, w którym powinno się przechowywać ogumienie – nie powinno być ono nasłonecznione – promienie UV mają destrukcyjny wpływ na gumę, z której są wykonane opony.

Temperatura w pomieszczeniu w którym trzymamy opony nie powinna przekraczać temperatury pokojowej, poza tym powinno się umożliwić wymianę powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli pomieszczanie jest ogrzewane, opony powinny być jak najdalej od źródła ciepła. Idealna temperatura to około 10-20 stopni Celsjusza. Wszelkie środki chemiczne również źle wpływają na ich stan. Warto również oznaczyć miejsce opony na aucie np. LP – lewy przód, LT – lewy tył itd. Podłoże należałoby wyłożyć tekturowymi kartonami, deskami, na pewno nie przechowujemy opon na betonie.

Ważna jest także pozycja, w jakiej znajdują się koła. Jeżeli opony są na felgach, cały komplet kładziemy jeden na drugim lub wieszamy na hakach. Nie powinno się składować opon na felgach w pozycji pionowej. Magazynowane opony na obręczach powinny mieć ciśnienie zgodne z zaleceniami producenta opon.

Sezon zimowy wisi nam już nad głowami i wielu kierowców zdecydowało się na wymianę opon. Zostaje jeszcze kłopot przechowywania świeżo zdjętych opon.
Kiedy spostrzegamy, że nasze ogumienie jest zużyte najlepiej od razu zostawić je w serwisie. O ile jednak wiemy, że kondycja opon jest niezła i posłuży jeszcze jakiś czas, możemy je pozostawić w przechowalni opon lub przechować we własnym zakresie.