Wyłaz dachowy Fakro – proste, bezpieczne i skuteczne wyjście na dach

Wyłaz dachowy to nie do pominięcia element dachu. Wyjście na dach od wewnątrz budynku powinno być w każdym dachu. Dawniej wyjście na dach była to klapa zbita z desek zabezpieczona od zewnątrz papą lub blachą. Wielkie, niewygodne w obsłudze blaty osadzone w połaci dachu w pobliżu komina. Dzisiaj wytwórcy oferują duży wybór wyłazów dachowych. Wyłazy dachowe zainstalowane w połaci dachu mają umożliwić prędkie, proste i bezpieczne wyjście na dach dla przeprowadzenia robót kominiarskich, instalacyjnych lub konserwacyjnych. Wyłazy nowej generacji wytwarzane są z przezroczystą klapą dosłoneczniającą poddasze.

Klapa zrobiona jest z tworzywa lub szkła.

Wyłazy z plastikową kopułą to chociażby wyłazy WS Fakro z poliwęglanu o większej odporności na działanie czynników atmosferycznych i promieniowanie UV. wytwarzane są w dwóch rozmiarach 54×75 cm i 86×86 cm, mają trzy rodzaje kołnierzy do różnych pokryć dachowych.

Kolejna grupa wyłazów to wyłazy z klapą ze szkła osadzonego w ramie z profilu aluminiowego. bestsellery to wyłazy WG Fakro i WG Optilook. Wyłazy WG wytwarzane są w dwóch rozmiarach 45×55 cm i 45×75 cm w zespoleniu z kołnierzem montażowym dostosowanym do wszystkich typów pokryć dachowych.

Wyłazy WG dzielą się na WGT z szybą pojedynczą, ale hartowaną oraz WGI z pakietem szybowym 4H-10-4H w wyłazie Fakro oraz 4H-10-4 w wyłazie Optilook. Wyłazy WS i WG otwierają się do góry.

Kolejną grupą są wyłazy WLI z klapą ze szkła, charakteryzują się dużą przestrzenią wyjścia 54×83 i 86×86 oraz tym, że klapa otwiera się na lewo lub prawo. Klapa wyłazu WLI zbudowana jest z pakietu szybowego 4H-8-4H.

Wyłazy WS, WG i WLI mają małą termoizolacyjność i przeznaczone są do poddaszy niezamieszkałych. Jeżeli wyjście na dach jest z pomieszczenia zamieszkałego, to powinno być zamontowane okno dachowe wyłazowe termoizolacyjne.