Zdobywanie prawa jazdy Kategoria C/D w UK

Posiadacze polskiego prawo jazdy upoważniającego na prowadzenie samochodów ciężarowych oraz autobusów mają dwie możliwości o ile chcą prowadzić legalnie pojazdy w Wielkiej Brytanii. Pierwsze to zatrzymanie swojego starego prawo jazdy, minusem jednak tej metody jest to że możesz napotkać na problemy natury biurokratycznej. W tej metodzie zdobywa się dodatkową angielską część prawa jazdy. Możesz także zdecydować się na wymianę prawa jazdy na angielskie. Zachowując polskie prawo jazdy, po zdaniu części praktycznej egzaminu ma się dwa lata na wymianę swojego prawa jazdy na prawo jazdy angielskie. W czasie tych dwóch lat w przypadku gdy powinieneś pokazać ów dokument za każdym razem potrzebujesz pokazać także to zaświadczenie oświadczające, że zdałeś egzamin na prawo jazdy na samochód ciężarowy lub autobus. Chcąc przystąpić do egzaminu praktycznego, powinieneś najpierw zdać egzamin teoretyczny. Na zdanie tego egzaminu ma się dwa lata od terminu zdania egzaminu teoretycznego. W przypadku zdania egzaminu ma się dwie możliwości. Egzaminator spyta ciebie, czy chcesz prawko mieć wydane teraz. Możesz także zrezygnować z tego i samemu załatwiać wszelakie związane z tym formalności. W przypadku kiedy zdecydujemy się na to, aby egzaminator wydał nam teraz ten dokument dostajemy zaświadczenie o zdaniu egzaminu, a prawo jazdy zostanie przesłane nam pocztą w ciągu 3 tygodni. Możemy już kierować zgodnie z prawem samochód Kategoria C/D .
W przypadku nie powodzenia możesz zapytać się egzaminatora jakie błędy popełniliśmy. Kolejną próbę możesz podjąć po dziesięciu dniach roboczych.

W UK możesz zrobić prawo jazdy Kategoria C/D , które są potrzebne do sterowania pojazdem ciężarowym i autobusem. Jeżeli potrzebujesz zdobyć takie prawo jazdy na pojazd ciężarowy lub autobus potrzebujesz mówić po angielsku – podobnie jak w przypadku prawko kategorii A i B. W czasie egzaminu można skorzystać z osoby znającej język angielski, która w razie potrzeby mogłaby pomóc.
Zanim jednak dojdzie się do egzaminu trzeba spełnić wiele wymogów dotyczących możliwości zdobycia prawko na kategorię C i D. Chcąc zdobyć prawo jazdy w UK trzeba mieszkać na terenie Wielkiej Brytanii co najmniej pół roku. Także trzeba mieć ukończone 21 lat, ale od 18 roku życia da się ubiegać się na przyznanie ograniczone prawo jazdy na autobus. prawo jazdy na tę kategorię wymagają także od zdającego posiadanie pełnego prawo jazdy FDL – full driving licence – na samochód osobowy. Oprócz tych wymogów taki kierowca musi także spełniać rygorystyczne wymogi zdrowotne. Badanie takie może być zrobione przez jakiegokolwiek lekarza z UE. Lekarz ten musi wykonać blankiet D4/DLM1, który da się znaleźć na stronie szkoły jazdy.
Zdając prawo jazdy na Kategoria C i D w Irlandii płn. Musisz obligatoryjnie przedstawić zaświadczenie o swojej niekaralności. Dodatkowo przed przystąpieniem do egzaminów w UK musisz zdecydować czy chcesz egzamin na samochód z ręczną, czy z automatyczną skrzynią biegów. Ponieważ w Wielkiej Brytanii osoby posiadające prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów są uprawnione tylko do prowadzenia takich pojazdów. Natomiast właściciele prawko na auto z manualną skrzynią biegów mogą prowadzić oba rodzaje takich samochodów.