Umeblowanie do hotelu i restauracyjne – podstawy

Meble hoteli to zagadnienie bardzo szerokie. Niewiele pojawia się tutaj uniwersalnych reguł, które dałyby pogląd na to, jak związać konkretną klasę hotelu z jakimś standaryzowanym rodzajem czy praktycznością wyposażenia. Funkcjonują wprawdzie zasady administracyjne i umowne, natomiast takie regulują wyłącznie kardynalne reguły.
Meble do gastronomii to problem podobny. Nie ma racji natomiast ten, kto w meblach gastronomicznych zauważa wyłącznie klasyczne wyposażenie. Tutaj właśnie zarysowany jest punkt wspólny gastronomii i hotelarstwa: umeblowanie i inne wyposażenie muszą być nadzwyczaj trwałe, dostarczane przez odpowiednich dostawców z tworzywa najwyższej jakości.
Jedynie takie wyposażenie jest dość wytrzymałe, by stać długie lata intensywnej eksploatacji. A pamiętać trzeba również o tym, że dla pensjonatów oraz kawiarni wyposażenie to podstawowa inwestycja: dzięki nim udaje się zarobić, dzięki nim udaje się zdobyć klientów, natomiast umeblowanie czy wyposażenie gastronomii wymagają również co czas jakiś reperacji, prac renowacyjnych i stałego utrzymywania w czystości, więc jakość to jedno, ale meble gastronomiczne i meble do hotelu muszą być nade wszystko funkcjonalne. Jeśli bowiem gość nie będzie mógł usiąść normalnie przy kawiarnianym stoliku, to inwestycja wyjdzie do szczętu nietrafiona. Jedyne, co powinien w takiej sytuacji uczynić właściciel lokalu to usunąć całe wyposażenie: ani przyjemne, ani tanie, ani nawet szybkie, bo kiedy modernizacja – to jak?
Meble do hotelu to nadzwyczaj nietypowy produkt. Mimo że prezentują się podobnie do tych, które masz w domu, tworzy się je całkowicie odmiennie i z zupełnie odmiennych tworzyw. Powierzchowne podobieństwo to jedynie pierwsze wrażenie, ma dać szansę, by gość poczuł się jak u siebie. W kawiarniach wszystko także odbywa się tak samo: choć meble są stokroć lepsze od domowych, działać muszą identycznie.

One thought on “Umeblowanie do hotelu i restauracyjne – podstawy

Comments are closed.